Výstava představuje kutilský um zrozený v hutní továrně
Mimořádnou nápaditost a šikovnost projevovali po celá desetiletí lidé Třineckých železáren. V běžných obchodech nedostupné vymoženosti moderní doby si kutilové nahrazovali vlastní vynalézavostí, a to často v dílnách socialistického podniku s využitím trochy toho materiálu.
Třinecké železárny s pomocí Muzea Třineckých železáren a města Třince od zítřka otevírají široké veřejnosti výstavu, která mapuje bohatou svépomocnou a kutilskou činnost pracovníků třinecké huti. Výstavu nazvanou Werkfušky představuje výrobky místních obyvatel a ukáže fenomén fuškaření v širších souvislostech. Na výstavě je k vidění na dvě stovky exponátů od čtyřiceti majitelů nejrůznějších výrobků.
Notoricky známé rčení o zlatých českých ručičkách platilo zejména v 70. a 80. letech minulého století. Ve fabrice i mimo ni tehdy svépomocí vznikaly například kamna, legendární rojberky na ruční a později inovativně i na elektrický pohon, bojlery na ohřev vody, ale i předměty uměleckého rázu. Domácnosti pak díky tomu zdobily garnýže, bronzové umělecké odlitky pro využití v kuchyni i jako dekorace.
„Zruční zámečníci, elektrikáři, kovoobráběči, dřevomodeláři se zkrátka nezalekli žádné výzvy. Pod jejich rukama vznikaly zahradní traktory, štěpkovače na dříví, cirkulárky, štípačky, lisy na ovoce či žehlící mandly,“ rozvádí vedoucí muzea Eva Zamarská. Některé kutilské počiny se vyrábí dodnes. Patří k nim kotlíky ze slitiny, blachy na placky i rojberky na opékání masových špízů.
Expozice představí i další kutilské počiny spojené s ocelovou historií regionu. K vidění jich tu bude na dvě stovky a doplní je panelová výstava fotografií a dalších aktivit, které jsou s fuškařením v podniku spojeny. „Chceme vyzdvihnout šikovné řemeslné ruce našich kolegů, kteří si v době, kdy na socialistickém uzavřeném trhu ledacos chybělo, uměli poradit sami. Ale zároveň se chceme zavzpomínat na společné kolektivní volnočasové aktivity i každodenní život,“ přibližuje vedoucí muzea.
Výstava bude pro veřejnost přístupná do 9. dubna vždy od úterý do pátku od 9 do 17 hodin a v neděli od 13 do 17 hodin. Muzeum má nové webové stránky www.muzeumtz.cz.
Doplňující informace podá vedoucí muzea: Eva Zamarská, tel. 558 535 501
Bc. Petra Macková Jurásková
tisková mluvčí firem ve skupině
Třinecké železárny – Moravia Steel
tel.: +420 558 535 841
mobil: +420 602 265 738
e-mail: Petra.Mackova@trz.cz
Třinecké železárny – Moravia Steel
tel.: +420 558 535 841
mobil: +420 602 265 738
e-mail: Petra.Mackova@trz.cz